صرافی مکسی یکی از بهترین صرافی ها برای تریدر های ایرانی است در این مقاله ما ترید فیوچرز در صرافی مکسی به طور کامل و جامع و کامل به شما دنبال کنندگان سایت مکسی فا آموزش دهیم.

اصول و اهمیت معاملات فیوچرز

در معاملات فیوچرز، دو طرف معامله متعهد می‌شوند که در تاریخ و نرخ مشخص شده در آینده، یک دارایی را خرید یا فروش کنند. این مفهوم بر اساس یک قرارداد شکل می‌گیرد که در آن قیمت معین در زمان امضای قرارداد برای انجام معامله فیوچرز، بدون توجه به قیمت فعلی دارایی ثابت می‌ماند.

از آنجایی که قراردادهای فیوچرز می‌توانند مربوط به هر کالای فیزیکی یا ابزار مالی باشند، جزئیات دقیقی در خود قرارداد وجود دارد که دارایی‌های مورد بررسی و تعیین شده در آن‌ها را مشخص می‌کند. این قراردادها معمولاً در بورس‌های فیوچرز مانند MEXC مورد معامله قرار می‌گیرند.

استفاده از قراردادهای فیوچرز به عنوان ابزاری مؤثر برای پوشش در مقابل نوسانات قیمت‌های بازار است. افراد معامله‌گر همچنین از آنها برای محافظت از معاملات عادی خود در برابر تغییرات ناگهانی و نوسانات قیمت استفاده می‌کنند.

( در مقاله لانچ پد و کیک استارتر در مورد این دو ابزار جذاب در صرافی مکسی به طور کامل توضیح داده شده)

قرارداد فیوچرز به چه معناست؟

قراردادهای فیوچرز (Futures) یک ابزار مالی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد قیمت یک دارایی خاص را در آینده مشخص کنند. این دارایی می‌تواند هر چیزی از جمله کالاهای پرمصرف مانند نفت، طلا، نقره، ذرت، شکر و پنبه باشد یا حتی سرمایه‌های مالی مانند سهام، جفت ارز، ارزهای دیجیتال و اوراق خزانه.

یک قرارداد فیوچرز مشخص می‌کند که در تاریخ معین، قیمت این دارایی یا کالا قفل خواهد شد. تاریخ انقضا (سررسید) و قیمت تعیین شده به عنوان شاخص‌های اصلی این قرارداد شناخته می‌شوند. معمولاً تاریخ سررسید یا ماه مشخصی برای تمایز و شناسایی معاملات فیوچرز استفاده می‌شود.

به‌عنوان یک خریدار قرارداد آینده، شما موظف به مالکیت کالا یا دارایی در زمان سررسید قرارداد خواهید بود. این مالکیت ممکن است به صورت نقدی باشد و همواره نیازی به مالکیت فیزیکی دارایی نیست.

نکته‌ی مهم این است که خریداران قراردادهای فیوچرز می‌توانند قراردادهای خود را به شخص دیگری بفروشند و از تعهدات قراردادی خود مستقل شوند. این امکان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا قبل از سررسید قرارداد، موقعیت خود را با انتقال قرارداد به فرد دیگر تسویه کنند.

آموزش ترید فیوچرز در صرافی مکسی

برای ورود به معاملات فیوچرز در MEXC، که یکی از صرافی‌های معتبر در زمینه مبادلات رمزارزها است، شما می‌توانید از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنید:

1. ابتدا به صفحه اصلی MEXC بروید و در منوی بالای صفحه، بخش “فیوچرز” را پیدا کنید.

2. در منوی کشویی، گزینه ” فیوچرز ” را انتخاب کنید یا می‌توانید بر روی لینک مستقیم کلیک کنید.

3. این کار شما را به پایانه معاملات فیوچرز MEXC هدایت می‌کند، جایی که می‌توانید معاملات فیوچرز رمزارزها را آغاز کنید و انجام دهید.

معمولاً، این نوع پایانه‌ها یک رابط کاربری کاربرپسند دارند که به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی بازارها، نمودارها، و معاملات آینده رمزارزها را مشاهده و انجام دهید. از این طریق، شما می‌توانید معاملات خود را با دسترسی به معاملات فیوچرز کریپتو آغاز و مدیریت کنید.

ترید فیوچرز در صرافی مکسی
ترید فیوچرز در صرافی مکسی

1. نوار منو در بالای صفحه به شما امکان می‌دهد تا جفت‌های معاملات فیوچرز موردنظر خود را برای معامله انتخاب کنید.

2. قسمت پایین صفحه شامل نمایش موقعیت و جزئیات سفارش‌های شما است.

3. یک دفترچه سفارش دقیقاً در این قسمت قرار دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های خرید و فروش دیگر کارگزاری‌ها را مشاهده کنید و در جریان بازار باشید.

4. سمت راست صفحه دکمه‌ای برای قرار دادن سفارشات دارد.

وارد شدن به معاملات فیوچرز در MEXC مربوط به معاملات مبادله‌ای مبتنی بر رمزارزها است. برای شروع معاملات در فیوچرز MEXC ، باید وجوه را از حساب لحظه‌ای خود به حساب معاملات فیوچرز منتقل کرده و به دستورالعمل‌های زیر عمل کنید:

– زمان رزرو سفارش، شما قیمت و مقدار دارایی‌هایی که می‌خواهید معامله کنید را مشخص می‌کنید و با انتخاب گزینه‌های “خرید/Long” یا “فروش/Short” تأیید می‌کنید.

– گزینه‌های فیوچرز ارائه‌دهنده نرخ‌های اهرم مختلفی را برای ترکیب‌های معاملات فیوچرز مختلف فراهم می‌کنند.

– MEXC از اهرم‌های تا 200 برابر پشتیبانی می‌کند، اما حداکثر اهرم وابسته به مقدار اولیه و نگهداری است.

– این پلتفرم به شما امکان می‌دهد تا موقعیت‌های لانگ و شورت خود را در حالت‌های مختلف تغییر دهید. به عنوان مثال، موقعیت لانگ 30 برابر و موقعیت Short 90 برابر.

– با استفاده از حالت متقاطع حاشیه، معامله‌گران می‌توانند سود یا زیان از یک موقعیت را برای تعدیل در مقابل تراز معامله دیگر استفاده کنند.

– حالت حاشیه ایزوله تنها حاشیه در برابر موقعیت باز شده را می‌پذیرد و در صورت ضرر، معامله فقط در برابر موقعیت خاص در تسویه ضرر خواهد کرد.

– به‌عنوان یک تنظیم پیش‌فرض، همه معامله‌گران در حالت حاشیه ایزوله شروع به معامله می‌کنند که این بهترین گزینه برای حفاظت از موجودی اصلی ارز دیجیتال است.

چرا معامله‌گران اغلب به معاملات فیوچرز روی آورده‌اند؟

معاملات فیوچرز یک سری مزایای قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند که برای هر نوع سرمایه‌گذار جذاب است. این معاملات مبتنی بر مشتقات مالی هستند که ارزش خود را بر پایه دارایی مالی یا فیزیکی قرار می‌دهند. یکی از مهمترین دلایل استفاده از معاملات فیوچرز، مدیریت و پوشش در برابر ریسک‌های مختلف در استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال است. این امر باعث می‌شود معاملات فیوچرز به عنوان یک ابزار موثر برای کاهش ریسک در بازارهای مختلف به شمار آید.

اگرچه معاملات فیوچرز مزایایی دارند، اما باید توجه داشت که تجارت کریپتو دارای ریسک‌های قابل توجهی است و می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه گذاری شده شما شود. همچنین، هر گونه محتوای ارائه شده درباره مشاوره‌های سرمایه‌گذاری، فیوچرز، حقوقی، مالی، حسابداری و دیگر خدمات مرتبط، تنها شامل اطلاعات است و توصیه‌ای برای خرید، فروش یا نگهداری دارایی ارائه نمی‌دهد. قبل از سرمایه‌گذاری، باید از اطلاعات کاملی در مورد ریسک‌های مربوط به آن دارایی مطمئن شوید و به‌طور کامل آن را درک کنید.

  • مرحله یک: ورود

برای وارد شدن به صفحه معاملات فیوچرز دائمی در صرافی MEXC، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا از طریق مرورگر اینترنت خود به وب‌سایت رسمی MEXC به آدرس www.mexc.com مراجعه کنید.

2. در صفحه اصلی وب‌سایت، به قسمت [[ Futures  یا معاملات فیوچرز بروید و این بخش را انتخاب کنید.

ترید فیوچرز در صرافی مکسی

3. در این بخش، [USDT-M Perpetual Futures] را برای ورود به صفحه معاملات فیوچرز دائمی انتخاب کنید.

بعد از ورود به صفحه معاملات فیوچرز دائمی MEXC، موارد زیر را به دقت بررسی کنید تا از تمامی اطلاعات موجود در این صفحه آگاه شوید:

– اطلاعات پایه بازار فیوچرز

– نمودارهای K-line

– اطلاعات دفترچه سفارش

– نمودار عمق

– اطلاعات موقعیت و سفارش

– اطلاعات دارایی و موارد مربوطه

همچنین، می‌توانید اطلاعات زیر را در این صفحه مشاهده کنید:

– اطلاعات مربوط به معاملات فیوچرز از جمله محدودیت‌های ریسک و قوانین معامله فیوچرز

– قیمت‌های شاخص و منصفانه

– تاریخچه نرخ تامین مالی

– وضعیت صندوق بیمه

به کمک اطلاعات موجود در بخش سفارشات فیوچرز، شما قادر خواهید بود تا جزئیات و اطلاعات مربوط به سفارشات را نیز مشاهده کنید. این مراحل و بخش‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با دقت به تمام جنبه‌های معاملات فیوچرز در MEXC پرداخته و تصمیمات مناسب برای معاملات خود بگیرید.

* برای مشاهده جزئیات روی [اطلاعات] [سفارش ها] کلیک کنید.

معاملات فیوچرز

مرحله دو: معامله

معاملات فیوچرز دائمی در MEXC شامل دو نوع معامله است: معاملات فیوچرز USDT-M و معاملات فیوچرز Coin-M.

 قراردادهای فیوچرز USDT-M قراردادهای دائمی هستند که از USDT به عنوان حاشیه استفاده می‌کنند. این حاشیه به عنوان یک ابزار فعال در این نوع معاملات عمل می‌کند.

از سوی دیگر، معاملات فیوچرز Coin-M قراردادهای دائمی هستند که از دارایی‌های دیجیتال به عنوان حاشیه استفاده می‌کنند. کاربران این صرافی می‌توانند انواع مختلفی از جفت معاملات را انتخاب کرده و بر اساس نیاز و استراتژی خود به معامله بپردازند.

معاملات فیوچرز

برای انجام معاملات، در صورت نبود وجوه کافی در دسترس، می‌توانید وجوه خود را از حساب فعلی خود به حساب فیوچرز خود منتقل کنید. اگر وجوه نقدی کافی در حساب شما موجود نیست، اولین گام می‌تواند شارژ کردن حساب ارز فیات یا معامله با دیگر ارزها باشد.

معاملات فیوچرز

برای ثبت سفارش، نیاز است تا اطلاعات مورد نیاز را در پنل سفارش وارد کنید که شامل انتخاب نوع سفارش، قیمت و تعداد مورد نظر می‌شود. سپس پس از کامل کردن اطلاعات، سفارش خود را ارسال کنید تا در بازار مورد نظر ثبت شود و فرآیند معامله آغاز شود.

معاملات فیوچرز

مرحله سه: اهرم ها

در پلتفرم معاملات فیوچرز MEXC، اهرم یکی از ابزارهای کلیدی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از مقداری بسیار کم از سرمایه، معاملات فیوچرز با ارزش بالا را انجام دهند. اهرم در معاملات فیوچرز دائمی تا حداکثر 200 برابر را پشتیبانی می‌کند. این مقدار اهرم توسط سطوح حاشیه اولیه و نگهداری تعیین می‌شود که این سطوح به عنوان حداقل بودجه مورد نیاز برای باز کردن و حفظ یک موقعیت معاملات فیوچرز در نظر گرفته می‌شود.

در حالت فعلی، کاربران امکان دارند از ضرایب اهرم مختلف برای موقعیت‌های Long و Short استفاده کنند. همچنین، MEXC به کاربران اجازه می‌دهد که بین حالت‌های مختلف حاشیه مانند حالت حاشیه ایزوله و حالت حاشیه متقاطع سوئیچ کنند که این امر به آنها امکان می‌دهد استراتژی‌های مختلف را اجرا کنند.

برای تنظیم ضریب اهرم، می‌توانید به سادگی این عمل را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر موقعیت خرید با ضریب اهرم 30 برابر دارید و می‌خواهید ریسک را کاهش دهید، می‌توانید اهرم را از 30 برابر به 20 برابر تغییر دهید. برای این کار، ابتدا بر روی دکمه “Long 30X” کلیک کرده و سپس به صورت دستی مقدار اهرم مورد نظر را به 20x تنظیم کنید. در پایان، بر روی “Confirm” کلیک کنید تا ضریب اهرم موقعیت خرید خود را به 20 برابر تغییر دهید.

معاملات فیوچرز

مرحله چهار: حالت کراس مارجین

حالت Cross Margin یکی از حالت‌های موجود در معاملات فیوچرز است که در آن، کل موجودی حساب به عنوان مارجین برای پشتیبانی از تمام موقعیت‌های معاملات فیوچرز استفاده می‌شود. این حالت به کاربران این امکان را می‌دهد که از انحلال اجباری در موقعیت‌های خود جلوگیری کنند.

در حالت Cross Margin، اگر ارزش خالص دارایی‌های حساب کافی نباشد تا نیازهای مارجین نگهداری را برآورده کند، انحلال اجباری آغاز می‌شود. این به این معناست که اگر یک موقعیت در این حالت مارجین به نقطه‌ای برسد که دیگر نتواند نیازهای حاشیه نگهداری را تأمین کند، در این صورت کاربر مسئولیت ضرر تمام دارایی‌های موجود در حساب را به جز مارجین مورد نیاز برای سایر موقعیت‌های حاشیه مجزا، می‌پذیرد.

مرحله پنج: حالت حاشیه ایزوله

حالت حاشیه ایزوله در معاملات فیوچرز یک گزینه است که به کاربران این امکان را می‌دهد که حداکثر ضرر را به میزان معینی از حاشیه اولیه و حاشیه اضافی که برای یک موقعیت حاشیه ایزوله خاص تعیین شده است، محدود کنند. وقتی یک موقعیت در این حالت انحلال اجباری می‌شود، کاربر تنها مارجینی که برای آن موقعیت حاشیه ایزوله رزرو کرده را از دست می‌دهد و سپرده‌های موجود برای موقعیت‌های دیگر در نظر گرفته نمی‌شود. این امکان به کاربر اجازه می‌دهد تا ضررهای احتمالی را به یک موقعیت خاص محدود کرده و در مواقعی که استراتژی معاملات فیوچرز با شکست روبه‌رو می‌شود، کمک کند.

کاربران قادرند به صورت دستی مارجین را به موقعیت‌های حاشیه ایزوله خود اضافه کنند که می‌تواند به بهبود و بهینه‌سازی قیمت انحلال کمک کند.

– به طور پیش فرض، سیستم در حالت حاشیه ایزوله فعال است. با کلیک بر روی دکمه [Cross] حالت به حاشیه متقاطع تغییر می‌یابد.

– در حال حاضر، قراردادهای فیوچرز دائمی MEXC از تغییر از حالت حاشیه ایزوله به مارجین متقاطع پشتیبانی می‌کند. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان تغییر از حالت حاشیه متقاطع به حالت حاشیه ایزوله وجود ندارد.

5.1 تنظیم موقعیت‌های ایزوله

در حال حاضر، کاربران قادر هستند از نسبت‌های اهرم مختلف برای موقعیت‌های خرید و فروش استفاده کنند. آن‌ها قادرند نسبت‌های اهرم را برای هر موقعیتی از اهرم متقاطع تا اهرم ایزوله تنظیم نمایند.

5.2 نحوه تعویض

به عنوان مثال: اگر در حال حاضر یک موقعیت فیوچرز Long BTC/USDT با اهرم 30 برابری دارید و می‌خواهید از حالت حاشیه ایزوله به حالت مارجین متقاطع بروید، بر روی دکمه [Long 30X] کلیک کرده، سپس دکمه [Cross] را فشار دهید و در نهایت بر روی [Confirm] کلیک کنید تا تغییر اعمال شود.

معاملات فیوچرز

مرحله شش: باز کردن موقعیت‌های Long و Short

6.1 Long (خرید)

Long، هنگامی اتفاق می‌افتد که یک معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند که قیمت بازار آینده ارزش یک دارایی را افزایش می‌دهد. در این حالت، معامله‌گر مقداری از قراردادهای فیوچرز را با یک قیمت معین خریداری می‌کند و منتظر می‌ماند تا قیمت افزایش یابد تا قراردادهای خود را با سود بیشتری بفروشد. این استراتژی به عنوان “اول خرید، بعداً فروش” شناخته می‌شود و به منظور بهره‌مندی از اختلاف قیمت استفاده می‌شود.

6.2 Short (فروش)

Short، زمانی رخ می‌دهد که یک معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند که قیمت بازار آینده ارزش یک دارایی را کاهش خواهد داد. در این صورت، معامله‌گر مقداری از قراردادهای فیوچرز را با یک قیمت معین به فروش می‌رساند و منتظر می‌ماند تا قیمت کاهش یابد تا قراردادهای خود را با سود بیشتری بخرد. این روش نیز به عنوان “اول بفروش، بعداً خرید” شناخته می‌شود و به منظور بهره‌مندی از تغییر قیمت استفاده می‌شود.

در صورتی که این مراحل را با موفقیت انجام داده باشید، تبریک می‌گویم! در این مرحله، شما با موفقیت معامله کرده‌اید!

مرحله هفت: سفارشات

MEXC Futures  انواع سفارشات متعددی را برای برآورده کردن کامل نیازهای معاملات فیوچرز کاربران ارائه می دهد.

معاملات فیوچرز

7.1 سفارش محدود

سفارش محدود به کاربران امکان می‌دهد تا قیمت خاصی را مشخص کنند که می‌خواهند سفارش خود را با آن اجرا کنند. این سفارش به قیمت تعیین‌شده یا بهترین قیمت موجود اجرا می‌شود.

هنگام استفاده از سفارش محدود، کاربران می‌توانند نوع زمان اجرای سفارش را بر اساس نیازهای معاملات فیوچرز خود انتخاب کنند. گزینه پیش‌فرض GTC (خوب تا لغو شده) است، اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد:

– GTC (Good-Till-Canceled): این سفارش تا زمانی که به طور کامل اجرا شود یا به صورت دستی لغو شود، فعال باقی می‌ماند.

– IOC (Immediate-Or-Cancel): این سفارش بلافاصله با قیمت تعیین‌شده اجرا می‌شود یا در صورت عدم تمام شدن آن، لغو می‌شود.

– FOK (Fill-Or-Kill): این سفارش باید به طور کامل تکمیل شود یا در صورت عدم تمام شدن آن، لغو می‌شود.

7.2 سفارش بازار

سفارش بازار با بهترین قیمت موجود در دفترچه سفارش در زمان ثبت سفارش اجرا می‌شود. این نوع سفارش نیازی به تعیین قیمت توسط کاربر ندارد و امکان اجرای سریع سفارش را فراهم می‌کند.

7.3 توقف سفارش

در حالت توقف سفارش، زمانی که قیمت معینی که کاربر انتخاب کرده است (مانند قیمت بازار، قیمت شاخص یا قیمت منصفانه) به قیمت معین توسط کاربر برسد، دستور توقف آغاز می‌شود. سپس سفارش با قیمت مشخص شده توسط کاربر (مانند سقف معین یا سفارش بازار) اجرا می‌شود.

معاملات فیوچرز

مزایای استفاده از قراردادهای دائمی برای سرمایه گذاری چیست؟ بیایید یک قرارداد مثبت را به عنوان مثال در نظر بگیریم:

فرض کنید معامله‌گران A و B همزمان در معاملات BTC شرکت می‌کنند، جایی که A از قراردادهای دائمی MEXC استفاده می‌کند و B مستقیماً نقطه (معادل 1 برابر اهرم) خرید می‌کند.

در زمان افتتاح، قیمت BTC 7000 USDT است و ارزش افتتاحیه 1 BTC برای هر دو A و B است. قرارداد دائمی MEXC برای BTC/USDT دارای ارزش قرارداد 0.0001 BTC در هر قرارداد است.

7.7 مثال خرید/مورد Long

فرض کنید قیمت BTC به 7500 USDT افزایش یابد. بیایید شرایط سود معامله گر A و معامله گر B را با هم مقایسه کنیم:

تولید – محصولالف – آینده های دائمیب – نقطه
قیمت ورودی7000 USDT7000 USDT
ارزش افتتاحیه10000 ادامه (تقریباً 1 بیت کوین)1 بیت کوین
نسبت اهرمی100 x1x (بدون اهرم)
سرمایه مورد نیاز70 USDT7000 USDT
سود500 USDT500 USDT
نرخ بازگشت714.28٪7.14٪

7.8 نمونه فروش/مورد Short

فرض کنید قیمت BTC به 6500 USDT کاهش یابد. بیایید شرایط سود معامله گر A و معامله گر B را با هم مقایسه کنیم:

تولید – محصولالف – آینده های دائمیب – نقطه
قیمت ورودی7000 USDT7000 USDT
ارزش افتتاحیه10000 ادامه (تقریباً 1 بیت کوین)1 بیت کوین
نسبت اهرمی100 x1x (بدون اهرم)
سرمایه مورد نیاز70 USDT7000 USDT
سود500 USDT– 500 USDT
نرخ بازگشت714.28٪– 7.14٪

با مقایسه مثال‌های بالا، می‌بینیم که معامله‌گر A با استفاده از اهرم 100 برابری، تنها از 1% حاشیه در مقایسه با معامله‌گر B استفاده کرد، اما به همان سود دست یافت. این مفهوم “سرمایه گذاری کوچک، بازده بزرگ” را نشان می دهد.

اگر می خواهید درباره نتایج محاسبه داده ها بیشتر بدانید، می توانید از ویژگی “ماشین حساب” موجود در صفحه معاملات ما استفاده کنید.

معاملات فیوچرز

یادآور

سیستم به طور پیش فرض روی حالت حاشیه ایزوله قرار می گیرد. می توانید با کلیک بر روی دکمه Cross Margin به حالت Cross Margin تغییر دهید. لطفاً توجه داشته باشید که در حال حاضر، قراردادهای فیوچرز دائمی MEXC به کاربران اجازه می دهد از حاشیه ایزوله به حاشیه متقاطع سوئیچ کنند، اما نه از حاشیه مارجین به حاشیه ایزوله. کارمزد معاملات برای معاملات فیوچرز دائمی MEXC کمترین قیمت در بازار است: نرخ کارمزد Maker 0 و نرخ کارمزد Taker تنها 0.02٪ است.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی مکسی کلیک کنید